Jaký druh dřeviny zvolit

Browse:
/
/
Jaký druh dřeviny zvolit
Jaký druh dřeviny zvolit

Smrk

Smrk má rovný kmen a hojně se u nás vyskytuje. Je to nejběžnější a nejlevnější druh dřeva. Je však ve srovnání s níže uvedenými dřevinami nejméně trvanlivý a pro venkovní použití i nejméně vhodný. Hodí se například pro konstrukci krovů, neboť je lehký a má dobrou tzv. „tvarovou paměť“. Smrkové dřevo má tendenci k prasklinám a neoplývá výraznou vůní, ale je nejlevnější.

Borovice

Borovice je v Norsku nejčastěji používaná dřevina pro dřevostavby. U starších stromů je patrné veliké prosmolené jádro, které je velice odolné a trvanlivé i za přímého vystavení povětrnostním vlivům. Trámy a prkna z borovice jsou u krajů světlé a ve střední části červené. Nevýhodou borovice je náchylnost k zamodrání vnější vrstvy dřeva při zapaření, hlavně pokud není náležitě ošetřena. Jde pouze o estetickou záležitost a nikterak to neovlivňuje kvalitu dřeva. Borovicová dřevostavba je optimální volbou vzhledem k poměru ceny a kvality. Borovicové dřevo navíc krásně voní.

Modřín

Modřín můžeme, z hlediska trvanlivosti při vystavení povětrnostním vlivům, směle srovnávat s dubem. Takřka celý kmen modřínu je vyplněn prosmoleným a velice odolným jádrovým dřevem. Použijeme-li modřín ke stavbě dřevěného domu, je třeba počítat s jeho výrazným ztmavnutím.

Při stavbě domu z dřevěného masivu z výše uvedených dřevin, doporučujeme jako první spodní trám použít modřín. Pokud se vám naskytne možnost použít dub, tím lépe. Většina starých roubenek má uhnilé právě tyto spodní trámy, které jsou v kontaktu se základovou deskou a potýkají se tak s největší vlhkostí. Lze tak výrazně ovlivnit dlouhověkost stavby.

Exotické dřeviny – Cedr

O cedru se říká, že dokáže prý přijímat čistou energii z kosmu a zadržovat ji v sobě. Kromě nesčetných mýtů a legend, které se k těmto stromům vážou, existují i reálné studie a empirické důkazy o unikátních léčivých schopnostech cedrového dřeva a jeho pozitivním vlivu na prostředí, kde člověk dlouhodobě žije. Tato dřevina dokáže likvidovat patogenní mikroorganismy z ovzduší. Blahodárně působí na zdraví osob žijících v cedrovém domě. Éterické oleje, které se neustále uvolňují z cedrového dřeva, zabezpečují permanentní dezinfekci vzduchu v obydlí a tím jej činí nejen zdravým, ale zároveň i velice příjemným pro život. Stavby z cedrového dřeva jsou nejen krásné, ale i dlouhověké a velice odolné. Bariérou pro nadšence, kteří by takový dům chtěli, však může být enormně vyšší cena a také náklady na dopravu této dřeviny k nám.